Mercedes pewny legalności dwuosiowego układu kierowniczego

James Allison potwierdził, że system DAS był konsultowany z FIA.
20.02.2014:23
Mateusz Szymkiewicz
3188wyświetlenia
Embed from Getty Images

James Allison potwierdził, że jest pewny legalności systemu DAS, czyli dwuosiowego układu kierowniczego.

Podczas porannej części drugiego dnia zimowych testów zwrócono uwagę na kierownicę Mercedesa W11, która poruszała się po wyjściu na prostą oraz na dohamowaniach do zakrętów. Inna pozycja kierownicy powodowała zmianę zbieżności kół na przedniej osi, co redukuje opór toczenia bolidu i pozwala z większą prędkością atakować zakręty.

Hamilton skorzystał z tego rozwiązania w kilku miejscach Circuit de Catalunya, a o jego istnieniu udało się dowiedzieć dzięki transmisji z zimowych testów. Podczas spotkania z mediami dyrektor techniczny Mercedesa - James Allison, określił system jako DAS (Dual Axis Steering), czyli dwuosiowy układ kierowniczy.

Prawdopodobnie nie rzucę wam więcej światła na to niż to co widzieliście w telewizji - powiedział Brytyjczyk. Mimo to mamy ten system w samochodzie, to nowatorski pomysł. Mamy także dla niego nazwę, czyli DAS. To po prostu wprowadza dodatkowy wymiar sterowania kierownicą przez zawodnika i mamy nadzieję, że będzie on przydatny w tym roku. To jak jednak go używamy oraz gdzie, zamierzamy zachować dla siebie.

Allison zapytany, czy obawia się reakcji FIA oraz zdelegalizowania systemu Mercedesa, odpowiedział: Nie bardzo. To nie jest nowa informacja dla FIA. To coś, o czym rozmawialiśmy z nimi od pewnego czasu. Zasady są całkiem precyzyjne odnośnie tego, jakie są dozwolone systemy sterowania.

Hamilton, który korzystał dziś z systemu DAS, przyznał, że nie ma żadnych obaw związanych z jego bezpieczeństwem. Miałem go do dyspozycji tylko dziś rano, więc nie mam zbyt wiele do powiedzenia na ten temat. Po prostu staramy się go opanować oraz zrozumieć. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma problemu. FIA także nie ma problemu z tym projektem. Dla mnie to naprawdę coś zachęcającego, że mój zespół wprowadza innowację - dodał mistrz świata.