FIA: FOTA próbuje przejąć kontrolę nad przepisami F1
FIA upiera się przy ograniczeniu budżetowym, inaczej "Formuła Jeden zwiędnie i umrze"
17.06.0911:18
3546wyświetlenia

FIA w oświadczeniu skierowanym do Stowarzyszenia Zespołów Formuły Jeden (FOTA) stwierdza, że próby przejęcia przez nie przepisów F1 i kontroli nad prawami komercyjnymi jest nie do zaakceptowania, wyjaśniając jednocześnie, dlaczego nie ma zamiaru powstrzymać się od wprowadzenia ograniczenia budżetowego.
Wraz ze zwiększającymi się napięciami pomiędzy ciałem zarządzającym a FOTA w sprawie próby ograniczenia kosztów oraz zarządzania sportem w przyszłości, FIA wydała we wtorek wieczorem obszerny komunikat prasowy, w którym wyjaśnia swoje stanowisko. Mówi w nim, że wspólne starania Federacji wraz z Formula One Management, aby Formuła Jeden była jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, nie zostaną zaprzepaszczone w związku z żądaniami zespołów.
FIA oraz FOM spędziły wspólnie dekady na budowaniu Mistrzostw Świata FIA Formuły Jeden jako najbardziej oglądalnych zawodów motosportowych w historii- mówi oświadczenie.
W świetle sukcesu mistrzostw FIA, FOTA - złożona z uczestników, którzy przychodzą i odchodzą, kiedy im się to podoba - wyznaczyła sobie dwa jasne cele: by przejąć stanowienie przepisów Formuły Jeden kosztem FIA oraz by przywłaszczyć sobie prawa komercyjne. To nie są cele, jakie FIA może zaakceptować.
FIA zaznaczyła, że jej twarde stanowisko w sprawie ograniczeń budżetowych zostało poparte lekcją wyciągniętą z próby zmniejszenia kosztów silników oraz faktem, że producenci odmówili długoterminowego zaangażowania się w mistrzostwa.
Pan [Luca] di Montezemolo obiecał, że postara się o odpowiednie gwarancje ze strony głównych producentów samochodów (nie mylić z gwarancjami od poszczególnych zespołów). Obiecał to przez cały okres zimowy, a ostatnio podczas spotkania z Prezydentem FIA 23 lutego 2009 roku. Żaden z takich listów nie został przesłany - nawet przez firmę Pana di Montezemolo - koncern FIAT.
W tym samym czasie FOTA i Pan di Montezemolo odmawiali wszelkim propozycjom spotkań w celu dyskusji nad redukcją kosztów. Jak powiedziano FIA, nie było takiej potrzeby. Środki zaradcze FOTA były adekwatne i zapełniłyby stawkę przez wystawienie przez każdy zespół trzeciego samochodu. Do marca było jasne, że zespoły FOTA nie miały żadnej intencji, aby ułatwić wejście nowych zespołów - tak naprawdę były temu przeciwne.
Mówiąc o tym, dlaczego ograniczenie budżetowe uważane jest za najlepszą drogę w przyszłość, FIA wyjaśnia:
Jeśli chcemy widzieć innowacyjną technologię w Formule 1, to jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków i pozwolenie inżynierom na swobodę w granicach ustalonego budżetu. To jest dokładnie sytuacja, z jaką mamy do czynienia w prawdziwym świecie i jest to jedyna droga naprzód dla Formuły 1. Bez innowacji technicznych, Formuła 1 zwiędnie i umrze. Bez realnych ograniczeń kosztów, Formuła 1 utraci swoje zespoły. Dlatego też FIA nalega na ograniczenie kosztów jako część nowych regulacji w Formule Jeden.
Pełne oświadczenie wydane przez FIA (ang.)
Źródło: Autosport.com
KOMENTARZE